Akademik Getat

Karaciğer Detoksu ile Sağlıklı ve Güzel Cilde Kavuşun

Karaciğer Detoksu ile Sağlıklı ve Güzel Cilde Kavuşun

İran Geleneksel Tıbbına göre, ahlat ya da hıltlar karaciğerde üretilir. İyi ve sağlıklı hılt karaciğerde üretilirse, diğer organlara da iyi hılt iletilmiş olur. Cilde de aynı şekilde iyi hılt iletilerek daha sağlıklı ve güzel cilde sahip olunur. Aksi şekilde, karaciğerde iyi hılt üretilmezse cilt problemlerine hatta erken yaşlanmaya dahi yol açabilir. Modern tıpta da durum bundan farklı değildir. Modern tıbba göre, karaciğer metabolizmada etkin rol oynar. Metabolizma düzenli çalışmazsa, atık maddelerin vücuttan atılımı sağlanamayacağından bu maddeler vücutta birikir, aynı şekilde cilt problemlerine ve erken yaşlanmaya yol açar.

Genelde birçoğumuz, karaciğer rahatsızlığı var ise karaciğer ultrasonunda ya da kan tahlilinde karaciğer enzim değerlerinde anormallik mutlaka olmalıdır yanılgısına kapılırız. Halbuki kan tahlili ve ultrason sonuçları bizi kesin kanıya ulaştırmayabilir. Ultrason ve tahlillerde anormallik gözlenmezse dahi böyle bir durumda, Geleneksel tıbba göre, karaciğer görevini doğru şekilde yerine getiremeyebilir ve karaciğerde mizaç bozukluğu da diyebileceğimiz “su-i mizaç” durumu olabilir. Ancak ultrason ve kan tahlilinde tanı koyacak düzeye erişmemiş olabilir. Ancak Geleneksel Tıp uzmanı, hastanın öyküsünü alırken ve muayene ederken, tahlil ve ultrason sonuçları olmazsa dahi dahi karaciğerde bir sorun olduğunu anlayabilir. Günümüzde yaşam tarzı, beslenme şekli ve hareketsizlik nedeniyle yetişkinlerde hatta çocuklarda karaciğer yağlanması ileri düzeyde yaygınlaştı. Bu durum, cilt rahatsızlıkları şeklinde kendini gösterebilir.

Karaciğeri arındırmak için yapılması gereken en önemli şey, fazla kilo varsa, fazla kilolardan kurtulmalı ve ideal kiloya yakın kiloda olunmalıdır. Zayıflamak, karaciğerin arınmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Zayıflamak ve karaciğeri arındırmak için yapılabilecek en önemli aktivite egzersizdir. Egzersiz ve doğru beslenme ile zayıflamak gerekir. Doğru yaşam tarzı (hareketli yaşam, düzenli uyku, yeme içme düzenine dikkat etmek) karaciğer arındırmada önemli role sahiptir

Genelde insanlar ne yesek de karaciğerimiz arınır diye soru sormaktadır. Ne yiyip ne içelim demeden önce, doğru şekilde yememiz gerektiğini bilmeliyiz. Yani doğru yeme kurallarına, yeme içme adabına riayet etmeliyiz. Özellikle de su içme noktasında dikkatli olmalıyız. Yemekten bir saat önce ve yemekten iki saat sonra su ve içecek içilmemelidir. Aynı şekilde akşam uyumadan önce su içilmemelidir. Yoksa karaciğer sağlığını yitirebilir.

Karaciğeri arındırmak için bir karışım önermek gerekirse, sirkengebini söyleyebiliriz. Genel bir tavsiye verecek olursak, tadı ne ekşi ne tatlı olacak şekilde yani sirke ve bal/şeker eşit oranlı sirkengebin tüketebilirler. Daha güçlü bir karışım arıyorsak, 2 hafta boyunca, 10 cm hindiba kökünü suda kaynatıp süzün. Süzdüğünüz suyu, sirkengebine ekleyip günde iki kez içebilirsiniz. Bundan daha güçlü bir karışım için, önceki karışıma (hindiba köklü sirkengebin) bir çorba kaşığı “uzun süpürge otu tohumu” katılabilir. Bu karışım karaciğeri arındırmasının yanında kabızlığa da iyi gelir. Kabızlık başlı başına, atık maddelerin cilde taşınmasının sebebidir. Uzun süreli ve ileri düzeyde tedavi için Geleneksel Tıp uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
2
Beğendim
Vay canına!
1
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Fatemeh Nejatbakhsh

Dr. Fatemeh Nejatbakhsh (Fatime Necatbahş), İran tıbbı uzmanıdır. Tahran Üniversitesinden mezun olmuştur. Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesi Geleneksel Tıp Fakültesi bilim kurulu üyesidir. Necatbahş, Tahran'da Ahmediye Getat kliniğinde faaliyet göstermektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir