Akademik Getat

Hazmı Kolaylaştıran Bitki Çayları

Hazmı Kolaylaştıran Bitki Çayları

Bitki çayı, bir miktar bitki çayının kaynar suya eklenerek demlenmesiyle hazırlanır. Bitki özünün açığa çıkması için 10 dakika ağzı kapalı demlenmeye bırakılır. Bitki çayı, bitkinin kaynatılması işleminden farklıdır. Bitkinin yaprak ve çiçek gibi hassas kısımları demleme usulü ile kök gibi sert kısımları ise kaynatma usulü ile hazırlanır.

Gel gelelim hazmı kolaylaştıran ve güçlendiren demleme usulü ile hazırlanan, doktorunuzla görüşmeye gerek kalmadan evinizde rahatlıkla içebileceğiniz bitki çaylarına.

Reyhan çayı, nane çayı, dereotu çayı ve dağ reyhanı (anuk) çayı karın gurultusu, gaz sıkıntısı, geğirme, yemeğin sindirilememesi ve midenin dolu hissi gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

Zencefil içmek istemeyebilirsiniz, gerçi zencefil herkese önerilmez. 2-3 hafta düzenli dahi tüketseniz, şifalı bitki çaylarını seçmelisiniz. “Hazum” diye nitelendirilen hazmı kolaylaştıran bu dört bitki çayını aklınızın bir köşesinde tutun. 1 yaş üstü, ishal ve karın ağrısı olanlar bile bir çay kaşığı kadar bu bitki çaylarından demleyip içebilir.

Bitki çaylarının her gün düzenli olarak üç haftadan fazla içilmesi kişide yan etkiler doğurabilir.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Elham Akhtari

Dr. Elham Akhtari (İlham Ahteri), doçent ve İran tıbbı uzmanıdır. Hamedan Üniversitesinde tıp eğitimini tamamladıktan sonra Tahran Üniversitesinde İran tıbbı uzmanlığını bitirmiştir. Hazreti Resul Hastanesi ve Hüseyin Abad Kliniğinde faaliyet göstermektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir