Akupunktur Nedir?

Akupunktur, yüzyıllar boyunca insan bedenindeki belirli noktalara özel bir şekilde iğnelemeler yapılan uygulamadır. Temeline indiğimizde geleneksel Çin tedavi yöntemi olduğunu görmekteyiz. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp olarak günümüze kadar gelmiş olan teknikleri içeriğinde barındırmaktadır.

Günümüzde pek çok kişinin bu tedavi yöntemini yaptırdığını duymaktayız. Bunun için öncelikle bir doktora danışmalı ve çıkan sonuç ile birlikte tedavi yöntemine yönlenmelidir. Kulak akupunkturu yaptıranlar çok kısa bir süre içerisinde faydalarını görmektedir. Yan ya da ekstra bir tedavi olarak böyle bir seçeneğin olması da özellikle hastalar için büyük bir şanstır.

İğne anlamına gelen ve Latince kökene sahip olan bu kelime, uygulanan işlemi tam anlamıyla açıklamaktadır. Tıbbi tedaviye ek olacak şekilde kullanımı süregelmektedir. Alanında uzman kişiler tarafından uygulaması yapılması zorunlu olan bir ek tedavidir. Elbette ki uzman bir doktorun görüşü ile bu işlemin gerçekleşmesi en sağlıklısı olacaktır.

Akupunktur ne işe yarar, diye bakacak olursak; beyindeki algıyı pozitife iletmeyi ve böylelikle ağrılardan kurtulmayı sağlamaktadır. Hatta bu duruma halk arasında bir isim bile verilmiştir: Mutluluk Hormonları.

Akupunktur
En Çok Bilinen

Akupunktur Faydaları Nelerdir?

Akupunktur faydaları ile bedeni güçlendirmek ve daha fit bir vücuda sahip olmak mümkündür. ABD’de yapılan çalışmalar doğrultusunda ne kadar çok alana fayda edebileceği tespit edilmiştir. Böylelikle kim, hangi sorun için bu tedaviyi yaptırır ise o sorun adına iyileşmeler görmesi yüksek ihtimaldir.

Kilo vermek için akupunktur noktaları çok önemlidir. Doğru bir noktayı bulmak uzman kişinin işidir. Noktanın doğruluğu olumlu sonuçları beraberinde getirecektir. Bu nedenledir ki akupunktur ile zayıflama pek çok kişi tarafından tercih edilen ve tavsiye edilen bir uygulamadır.

Cilt üzerine nüfuz eden iğneler ile bedene baskı uygulanır. Çin gibi bazı ülkelerde gelenek haline dahi gelmiş olan bu uygulamalar hastalığın önlenmesi ya da var olan hastalığın iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Akupunturun diğer faydalarına bakacak olursak;

 • Anksiyete, ağrı ve acı gibi durumları iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Sigara ve alkolün yanı sıra ilaç ve yemek yeme bağımlılıklarını azaltmaya yardımcıdır.
 • Sindirim ve bağışıklığı düzenler.
 • Nörolojik rahatsızlıklara yardımcı olur.
 • Felç gibi ağır hastalıklara dahi olumlu yönde etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Tıbbi diğer tedavilere eşlik edilebilir bir yöntemdir.
 • Vücuttaki alerji mekanizmasını düzenler ve alerjinin iyileşmesini sağlar
 • Açlık duygusunu manipüle eder.
 • Biyolojik saati dengeler.
 • Zayıflamaya yardımcı olur.
Akupunktur

Akupunktur Noktaları Nasıl Bulunur?

Akupunktur noktaları sayesinde büyük mucizelere şahit olunmaktadır. Noktaların yerlerini doğru bir şekilde tespit ederek ve cildin altında iğneler sokularak tedavi gerçekleştirilir. Her bir noktadan farklı bir organa ve sinire eşlik ettiği bilinmektedir.

Akupunkturun kulağa uygulanmasının temel sebepleri bulunmaktadır. Kulak kepçesi içerisinde vücuda ait tüm organları uyaran noktalar mevcuttur. Bunun yanında kulak ve beyinin yakın olması bu organları aktif etmede etkilidir.

Kıl kadar ince denilecek bir iğne ucu bulunmaktadır. Sivri olması nedeniyle belirli bir acı hissetmek mümkündür. Ancak iğneyi uygulayan kişinin uzman olması ve noktaları doğru bir şekilde tespit edebilmesi sayesinde bu acının hissedilme oranı azalabilmektedir. Belirli olan hastalık veya zayıflamak gibi bir amaç için tedaviye gidilmesi nedenine göre noktalarda değişiklikler olabilmektedir.

Anksiyete için akupunktur noktaları farklı yerlerde iken nörolojik hastalıklar için çok farklı yerlerdedir. Cilt altı ve kas içinde yer alan noktaları bulmak, bu konuda gerçekten önemli ve temel bir adımdır. Uygulama sonrası günlük yaşama devam etmek mümkündür.

Akupunktur noktaları bulunmadan önce kişilerin genel sağlık durumu ele alınmalıdır. Genel sağlık durumu sonucunda epilepsi nöbetleri geçiren ve kalp hastalığı olan kişilere kesinlikle bu işlem uygulanmamalıdır. Ayrıca gönderilen elektrik akımı burundan göbeğe kadar iletilmelidir. Böylelikle fazla bir etki göndererek olumsuz yanlardan kaçınılmış olunur.

Akupunktur İle Zayıflama Mümkün Müdür?

Akupunktur ile zayıflama mümkündür. Yalnızca bu işlem ile zayıflamak, beklenen sonucu tam anlamıyla veremeyebilir. Belirlenen süreç boyunca uygulanan işlemin vücuttaki enerji akışını doğru bir şekilde hareketlendirdiği bilinmektedir.

Uygulanan iğneler kulakta yaklaşık olarak 10 gün boyunca kalmaktadır. Bu iğnelerin insan bedenine gönderdiği uyarıcılarla birlikte beslenme ve biyolojik denge sağlanmaktadır. Bu iğneler sayesinde kişide görülen etkiler şu şekildedir;

 • Tokluk hissi yaratır.
 • Yemek yeme hissiyatını azaltır.
 • Daha enerjik bir şekilde yaşama katılma isteği uyandırır.
 • Kişi kendini sakin ve dengeli hisseder.
 • Toksinlerin hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar.
 • Yağ yakımını hızlandırır.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Kişi daha zinde bir şekilde güne başlar.
Akupunktur

Yukarıda bahsedilen olumlu etkilerden en iyi verimi almak için düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmek önemlidir. Zararlı alışkanlıklara olan yatkınlık bu süreçte azalacağı için bedenin ve zihnin arzu ettiği alışkanlıklarda değişiklikler görülebilir. Ayrıca hayata sporu katmak ve hatta en azından kısa yürüyüşler yapmak bu süreçte çok fayda sağlayacaktır.

Kilo almanın temel nedenleri stres, beslenme bozukluğu, hareketsizlik ve diğer hastalıklar olabilmektedir. Mideyi, bedeni, zihni ve ruhu rahatlatan akupunktur sayesinde yeni bir hayata adım atmak mümkündür. Tüm bu aşamalar ve sayılan faydalar için öncelikle doktorlara danışmak uygun olacaktır.  Ardından bu işlemler için deneyimli kişilerden yardım almak en güzel sonuçları meydana çıkaracaktır

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp alanında

Uzman Hekim Desteği Alın