Mizaçlar

Kan Grubu ve Mizaç İlişkisi

Kan Grubu ve Mizaç İlişkisi

Mizaç tipleri:

 • Sıcak ve kuru (safravi)
 • Sıcak ve yaş (Demevi)
 • Soğuk ve yaş (Balgami)
 • Soğuk ve kuru (Sevdavi)
 • Soğuk mizaç
 • Sıcak mizaç
 • Yaş mizaç
 • Kuru mizaç
 • Mutedil (Dengeli)

Kan Grupları ve İnsanın Dört Mizacı

Soğukluk ve sıcaklık sınıflandırmasında 0 ve AB sıcak mizaçken A ve B soğuk mizaçtır. Negatif kan grupları bedensel açıdan pozitif kan gruplarına benzer (0 rh – ve 0 rh+ gibi). Ancak ruhsal açıdan negatif olanlar sevdavi ve A grubunda yer alır.

Kan grubu pozitif olanlar, kan grubu negatif olanlardan sinirsel açıdan daha sağlıklıdır.

0 kan grubundan AB kan grubuna doğru gidildikçe kan daha yoğun ve kuru olur. Kalp hastalıklarının, varislerin, damar tıkanıklıklarının çoğu A ve AB kan gruplarında daha sık görülür. Çünkü bu kan gruplarının kanı daha kuru olduğundan çökelmeye müsaittir (yani kan dolaşımı düzenli çalışmaz). Şeker, kolesterol gibi hastalıklar A ve AB kan gruplarında diğer gruplardan daha çabuk görülür. Bu iki kan grubunun (A ve AB) bağışıklığı daha düşüktür.

Kan gruplarının kendine özel ve değişmez mizacı vardır. Örneğin, A kan grubundaki biri doğuştan sevdavi olmasına rağmen, mizacı balgami ise balgami özellikler taşıyabilir. Bu kişide görülen herhangi bir rahatsızlığın tedavisinde doğuştan gelen mizacı değil sonradan kazandığı mizacı yani balgami mizacı baz alınır.

0 kan grubundaki kişiler genelde demevidir. Bu kan grubundaki kişiler yeryüzüne ayak basan ilk insanlardır. Mağarada yaşar ve avladıkları hayvanların etinden ve derisinden geçinirlerdi. Bu kan grubu dünyada görülen en yaygın kan grubudur. 0 kan grubundakiler, genel vericidirler. Çünkü diğer kan grupları 0 kan grubundan türer. Dolayısıyla tüm kan grupları alıcı durumundadır. 0 kan grubu geleneksel tıpta demevi mizaca karşılık gelir ve unsuru ise havadır. Doğuştan gelen iyimserlik, cesaret, liderlik, enerjik ve sabırlı olmak gibi özellikler demevi olanların özelliğidir.

A kan grupları genelde sevdavi mizaçlıdır. A kan grupları, beşer avcılıktan tarıma geçtiği dönemde ortaya çıktığından 0 kan grubuna göre daha geç tekamül göstermiştir. Bu kan grupları, geçmiş dönemlerde yaşayan ve tarımla geçinenlerin devamıdır. Bu grup 0 kan grubundan sonra dünyada en çok görülen kan grubudur. A kan grubunun geleneksel tıpta karşılığı sevdavi mizaçtır ve unsuru da topraktır. Bu kişiler düzenli, titiz, hassas ve zeki kişilerdir. A kan grubundakiler, içe dönük, sorumluluk bilinci yüksek ve detaycıdırlar. Titiz oldukları için problem çözme becerisi gelişmiştir.

B kan grupları genelde balgami mizaçlıdır. Bu kan grubundakilerin ortaya çıkışı, insanların yolculuk yaptığı gelişmiş dönemlere denk gelir. B kan grubunun geleneksel tıpta karşılığı balgami mizaçtır ve unsuru sudur. Esnek ve arabulucu olup duyarlıkları zayıftır. Hiçbir kan grubu B grubu kadar arabulucu değildir. Daha sağlıklı ve güçlü, gerçekçi ve eyleme dönük olurlar.

AB kan grubundakiler genelde safravi olurlar. AB kan grubundakilerin ortaya çıkışı bin yıldan fazlayı dahi bulmayabilir. Dünya nüfusunun sadece %2-5’i bu kan grubuna aittir. AB kan grubunun geleneksel tıpta karşılığı safravi ve unsuru ateştir. Onları tanımak biraz zordur. Çünkü ahlaki özelliklerinde diğer kan grupları da etkilidir. AB kan grubundakiler, modern dünyaya uyum sağlar. Bu kan grubunun özellikleri A ve B kan grupları ile ortaktır.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
138
Beğendim
Vay canına!
42
Vay canına!
Bravo
22
Bravo
Şaşırtıcı
17
Şaşırtıcı
Düşündürücü
62
Düşündürücü
Beğenmedim
24
Beğenmedim

Kan Grubu ve Mizaç İlişkisi” için yorumlar;

 1. Melisa Ünsal avatarı Melisa Ünsal dedi ki:

  Mizaç konusu çok ilgilimi çekti kan grubum AB ve daha fazla bilgi almak isterim açıkçası zaman ayırıp bilginizi benimle paylaşırsanız çok minnettar kalırım.

  1. Avatar photo Hikmet Ağacı dedi ki:

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Bu konu üzerinde henüz yeterli araştırma yapılmamıştır. Bu yüzden kan grubu üzerinden mizaç tespitinde bulunulması doğru sonuçlar vermeyebilir. Yine makaleler oldukça paylaşımlarda bulunacağız. Sağlıcakla kalınız.

 2. Semiha güner avatarı Semiha güner dedi ki:

  Merhaba bende A rh+ kan grubuyum, konu çok ilgili çekti. Bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir