Arı Tedavisi - Apiterapi

Arı tedavisi- apiterapi son zamanlarda dikkat çekici bir tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Apiterapi uygulaması bilimsel çalışmaların da desteklemesi ile tıp dünyasında önemli bir yer tutmaktadır. Uygulamada süreç arı ve kovan ürünlerinin sistematik, organize ve bilinçli bir şekilde yapılması şeklinde devam etmektedir.

Arı ürünlerinin kullanılmasıyla yapılan bu tedavi işleminde arı sütü, arı zehri, bal mumu, polen ve bal gibi ürünler kullanılmaktadır. Çok eski bir geçmişe sahip bu uygulama birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle eklem ve romatizma ağrıları durumlarda arı zehrinin faydalı olduğu bilinmektedir. Arı zehri çoğunlukla iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Arı Tedavisi - Apiterapi

Günümüzde arı tedavisi yaptırmadan önce bazı tedbirlerin ilk aşamada alınması gerekmektedir. Tedavide kullanılacak arı ürünlerinin antibiyotik ve tarım ilacı taşımadığından emin olunması gerekir. Bunun yanında çevre kirliliği faktörünün de göz ardı edilmemesi gerekir. Egzoz gazları, sanayi atıkları, ve veteriner ilaçları insan sağlığını doğrudan riske atmaktadır. Bu bakımdan arı ürünlerinin bu tür zararlı maddeleri taşımadığından emin olunması gerekmektedir.

Arı tedavisinin süresi için belirli bir zaman dilimi olmayıp hastalık derecesine bağlı olarak bu durum değişiklik göstermektedir. Tedaviyi uygulayacak olan doktorda tedavi sürecine etki eden durumlar arasında yer almaktadır. Tedavi hafif hastalıklarda kesin sonuç verirken her hastalıkta büyük başarılar elde etmek mümkün olmayabilir.

Hastanın tedavi süreci içerisinde sabırlı ve inançlı olması gerekir. Tedavi süreci herkeste farklı şekilde ilerlemekte olup, elde edilecek olan sonuçta buna bağlı olarak hastanın durumuna göre değişmektedir. Uygulamanın ardından nadir de olsa yan etki ile karşılaşma durumu söz konusu olabilmektedir. Bu durumda zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Arı Tedavisi - Apiterapi
Tanım

Arı Tedavisi- Apiterapi Nedir?

Arı tedavisi- apiterapi Uzak Doğu ve Yunan kültürlerinden günümüze gelen uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Tedaviye yönelik ilk çalışmalar 18.yüzyılda başlamış olup, arıların ve arı ürünlerinin faydalarının bilinmesi ile arı ürünleri ile tedavi de daha fazla önem kazanmıştır. Yapılan çalışmalar apiterapinin insan sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin oldukça fazla olduğunu göstermektedir.

İltihaplı hastalıklarda iltihap sökücü olarak fayda sağlayan apiterapi, kronik hastalıkların tedavi edilmesinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Uygulamada sürecin doğru bir şekilde ilerlemesi için diğer tedavi yöntemleri ile çatışmaması gerekmektedir.

Arı tedavisi- apiterapi işleminde de diğer birçok işlemde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlara dikkat ediyor olmak hem sürecin doğru bir şekilde tamamlanmasına, hem de sağlığın korunmasına katkı sağlayacaktır. Hamilelerin bu tedaviye başlamadan önce mutlaka doktora danışması gerekmektedir.

Tedavinin arı zehri kullanılarak uygulanacak olması birçok rahatsızlığı tetikleyebilmektedir. İnsüline bağlı olarak diyabet rahatsızlığı olanların doktor önerisini dikkate almaları gerekmektedir. Diğer yandan tedavi öncesi bazı hususların üzerinde ayrıca durulması gerekmektedir.

 • Anksiyete, ağrı ve acı gibi durumları iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Sigara ve alkolün yanı sıra ilaç ve yemek yeme bağımlılıklarını azaltmaya yardımcıdır.
 • Sindirim ve bağışıklığı düzenler.
 • Nörolojik rahatsızlıklara yardımcı olur.
 • Felç gibi ağır hastalıklara dahi olumlu yönde etkisi olduğu bilinmektedir.

Tedavi öncesinde olmazsa olmazların başında arı zehrine karşı alerji testinin yaptırılması gelmektedir. Arı zehrine karşı alerjisi olanların doktor tavsiyelerine uyması gerekir. Bu durumlara dikkat edilmediği taktirde sonucu ölüme varan durumlar meydana gelebilecektir.

En Çok Bilinen

Arı Tedavisi - Apiterapi Faydaları

Çok iyi bir antibiyotik ve iyileştirici etkiye sahip olan bal, günlük yaraların iyileştirilmesinde olumlu etki sağlamaktadır. Bunun yanında arı tedavisi- apiterapi ağrılı tedavilerde iyileştirici etkiye sahip olmaktadır. Arı tedavisi ile birçok hastalık tedavi edilerek kontrol altına alınabilmektedir.

 • Arı tedavisinin ağrı kesici, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliği sayesinde yanıklar ve açık kesikler tedavi edilebilmektedir.
 • Alerjilere karşı koruyucu etkiye sahip olan bal, boğaz ağrısının yatıştırılarak doğal bir öksürük önleyici görev görür.
 • Nörolojik sisteme bağlı hastalıklar ve bağışıklık sistemine bağlı hastalıklarda tamamlayıcı olarak görev alan tedavi yöntemi bazı hastalıkların belirtilerini de ortadan kaldırmaktadır.
 • Kadınlarda tiroid fonksiyonunun doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Propolisin diş eti iltihabına iyi geldiği düşünüldüğünde propolis içeren gargaraların kullanımı bu tür rahatsızlıklarda doğrudan tedavi edicidir.
 • Arı tedavisi - apiterapi kalp ve damar sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir. Bunun yanında arı sütü de beyin dokusunu ve sinirleri koruduğundan Alzheimer hastalarında da denenen yöntemlerden biridir.

Arı tedavisi bel fıtığı, boyun fıtığı, MS, kronik ağrı sendromu, karpal tünel sendromu, eklem iltihabı ve astım hastalarında uygulanabilen yöntemlerden biridir. Tedaviye başlanmadan önce uzman hekim tarafından gerekli kontrollerin yapılması, uygun görüldüğü taktirde tedaviye başlanması gerekmektedir.

Arı Tedavisi - Apiterapi

Arı Tedavisi- Apiterapi Merkezleri

Arı Tedavisi - Apiterapi

Pek çok dünya ülkesinde aktif olarak kullanılan arı tedavisi- apiterapi uygulaması, özel hastanelerde ve kliniklerde yapılabilmektedir. Tedavinin uzman doktor tarafından gerçekleştirilmesi iyileşme sürecinin artmasını sağlayarak kişinin sağlıklı bir şekilde süreci tamamlamasını sağlayacaktır. Günümüzde pek çok kişi bu merkezlere başvurarak tedavilerine devam etmektedirler.

Oldukça geniş bir alanda fayda sağlayana arı zehrini bazı kişilerin kullanması sağlık açısından önerilmemektedir.

Buna göre;

 • 18 yaşının altında olanlar,
 • Hamile ya da emzirme döneminde olanlar,
 • Arı ürünlerine karşı bağışıklık geliştirmemiş olan 1 yaş altı bebekler,
 • Karaciğer fonksiyon bozukluğu olanların bu tedaviyi uygulamaları sağlık açısından olumsuzluk meydan getirebilmektedir.

Apiterapi işlemi yavaş bir şekilde ilerleyen bir uygulamadır. Bu nedenle tedaviden hemen sonuç beklemek doğru olmayacaktır. Tedavinin etki etme süresi hasta kişinin durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Arı Tedavisi - Apiterapi Nasıl Uygulanır?

Arı tedavisi- apiterapi uygulaması ağız yoluyla, bölgesel ve direk kana enjeksiyon şeklinde uygulanabilmektedir. Tedaviye başlanmadan önce kişilerin mutlaka arı zehri alerji testi yaptırmaları gerekir. Apiterapi enjeksiyon işleminin ardından hasta 1 saat gözetim altında tutulmakta ve herhangi bir yan etki durumu ile karşılaşılmadığında hasta taburcu edilmektedir.

Tedavinin ardından dinlenmeye ayrılan kişilerde ciddi olmayan bazı yan etkiler görülebilmektedir. Fakat bilinmeyen sebeple ciddi yan etkilerin oluşması durumunda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Son zamanlarda arı tedavisi Çin, Kore ve Rusya gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Arı tedavisi- apiterapi tedavisi için çok sayıda farklı bal arısı ürünü kullanılmaktadır. Hangi tedavinin ve hangi uygulamanın hasta üzerinde etkili olacağı uzman doktorlar yapılacak olan testle kesinlik kazanacaktır. Arı ürünlerin yeteri düzeyde fayda alabilmek için ürünlerin yeteri kalitede olup olmadığının test edilmesi gerekmektedir.  

Arı Tedavisi - Apiterapi
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp alanında

Uzman Hekim Desteği Alın