Hastalıklar

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç Dökülmesi Tedavisi

Geleneksel tıpta saç dökülmesinin farklı nedenleri vardır. En önemli nedeni ise yanlış beslenme, kronik rahatsızlıklar ve koronadır ki genelde hastalıktan yeni iyileşenlerde görülür.

Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde farklılıklar gösterir. Erkeklerde görülen saç dökülmesi genelde erkeklik hormonlarındaki dengesizlikten ileri gelir. Buna bağlı olarak başın ön kısmında ve alın kısmında M şeklinde dökülmeler meydana gelir. Bu saç dökülmesine androjenik saç dökülmesi denir. Kadınlarda ise genellikle alın ve başın arka kısmında dökülmeler görülür.

Yaş ve genetik faktörler de saç dökülmesinde etkilidir. Stres, üzüntü ve depresyon da bu rahatsızlığı tetikleyici faktörler arasındadır. Bu faktörler beyini zayıflatır. Ayrıca alopesi/saçkıran ileri derece stresten kaynaklanabilir.

Saç Güçlendirici Besinler

  • Kahvaltıda ayva, elma ve havuç reçeli tüketilmesi.
  • Ana öğünlerde maş fasulyeli pilav, erikli ayvalı yahni, tas kebap, nohutlu kuzu etli sulu yemek, kaburga kebap, rafadan yumurta ve haşlanmış nohut yenilmesi.
  • Ara öğünlerde badem, Antep fıstığı, fındık, incir yenilmesi ayrıca tarçın, safran ve kimyon kullanılması da tavsiye edilir.
  • Pirinci beslenme programından çıkaranlarda genelde B vitamini eksikliğine bağlı olarak saç dökülmesi görülür. Kansızlığa bağlı saç dökülmesi halinde – özellikle de adet dönemi kansızlığı ve saç dökülmesini etkilediği için- üzüm pekmezi tavsiye edilir.

Bölgesel Güçlendiriciler

  • Amla yağı, çörekotu yağı veya Hindistan cevizi yağı ile saçlara masaj yapılması, ayrıca kına ve köy yumurtası karışımını saç diplerine uygulamak. Bu gıdalar özellikle besleyici maddenin saç diplerine ulaşmadığı kişilerde saçları güçlendirir. Elbette bu yağların kişinin mizacına göre kullanılması tavsiye edilir. Kına ve köy yumurtası karışımının haftada 2-3 kez olmak üzere 2-3 ay kullanılması ve kullanıma bağlı olarak zamanla azaltılması tavsiye edilir.
  • Geleneksel tıpta yaygın olan bir diğer tedavi yöntemi de sirkede yumurta bekletilmesidir. Şöyle ki bir adet yumurtayı dış beyaz kabuğu sirke asidinde eriyene kadar sirkede bekletin. Bu yöntemde etkin madde olan dış kabuktaki kalsiyum sirkede erir ve sirkenin özelliği gereği yumurtanın beyazına ve sarısına geçer. Böylelikle yumurtanın sarısı ve beyazı kalsiyum bakımından zenginleşir. İnce zarla kaplı yumurta sarısı ve beyazını sirkeden çıkarıp banyodan 3-4 saat önce saçlara uygulayınız ve masaj yapınız. Bu işlemi haftada iki kez 3-4 ay tekrarlayın. Kalan sirkeyi saçlara kesinlikle uygulamayın.

Geleneksel Tıpta Saç Dökülmesinin Kesin Tedavisi Var mı?

Sıkça sorulan bir soru da bitkisel ilaçların saç dökülmesinde etkili olup olmadığıdır. Saç dökülmesinin kesin tanısı konulduktan ve nedenine bağlı olarak bitkisel ilaçlar gerekli dozda belli sürede verilirse geleneksel tıp çare olabilir. Ancak sadece geleneksel tıpta değil modern tıpta da hastalıkların yüzde yüz kesin tedavisi bulunmaz.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
10
Beğendim
Vay canına!
2
Vay canına!
Bravo
6
Bravo
Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Düşündürücü
1
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Dr. Elham Parsa

Dr. Elham Parsa, tıp fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra İran’ın ileri gelen üniversitesinde “Geleneksel Tıp” alanında uzmanlık eğitimine devam etti. Geleneksel tıp uzmanlığının ardından üniversitede öğretim görevlisi ve araştırma ile meşgul oldu. Geleneksel Tıp alanında, yıllarca hekimlik görevini icra etti ve çeşitli makaleler yazdı. el-Kânûn fi’t-Tıbb’a Göre Geleneksel Tıp Tedavileri yazara ait kitaplar arasındadır. Kendisi Tahran İslâmî Azad Tıp Bilimleri Üniversitesi Bilim Kurulu Üyesi olmasının yanında İran Obeziteyi Önleme Derneği Üyesi ve Uluslarası Obezite Araştırmaları Derneği üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir