Akademik Getat,

Haftada Kaç Kez Spor Yapmalı?

Haftada Kaç Kez Spor Yapmalı?

Sağlıklı yaşam için haftada en az 75 dakika ağır spor ve 150 dakika orta yoğunluklu spor (yürüyüş) yapılması tavsiye ediliyor. Ancak geleneksel tıpta ağır sporlar pek tavsiye edilmediğinden hafta boyunca düzenli olarak orta yoğunluklu spor yapılması önerilmektedir. Yani haftada en az 3 gün orta yoğunluklu spor yapmanız sağlığınız açısından önemlidir.

Ağır spor nedir?

Ağır sporda, spor yaparken bir kelimeyi dahi tam telaffuz edecek güçte olmayız. Nefes nefese kalırız ve kelimeleri tam çıkaramayız.

Orta yoğunluklu spor nedir?

Orta yoğunluklu sporda, kelimeleri telaffuz edebiliriz ama konuşurken cümle aralarında kelimeler tam çıkmayabilir ya da nefeslenebiliriz.

Haftada iki kez mutlaka esneme hareketleri yapamaya çalışın.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
1
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Dr. Elham Parsa

Dr. Elham Parsa, tıp fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra İran’ın ileri gelen üniversitesinde “Geleneksel Tıp” alanında uzmanlık eğitimine devam etti. Geleneksel tıp uzmanlığının ardından üniversitede öğretim görevlisi ve araştırma ile meşgul oldu. Geleneksel Tıp alanında, yıllarca hekimlik görevini icra etti ve çeşitli makaleler yazdı. el-Kânûn fi’t-Tıbb’a Göre Geleneksel Tıp Tedavileri yazara ait kitaplar arasındadır. Kendisi Tahran İslâmî Azad Tıp Bilimleri Üniversitesi Bilim Kurulu Üyesi olmasının yanında İran Obeziteyi Önleme Derneği Üyesi ve Uluslarası Obezite Araştırmaları Derneği üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir