Mutfak

Sonbahar için Detoks Çorbası Tarifi

Sonbahar için Detoks Çorbası Tarifi

Çorbayı sonbaharda detoks amaçlı içecekseniz, üç hafta tüketin ve bir hafta ara verin. Günde iki küçük çorba kasesi kadar (bir kâse öğle yemeğiyle bir kâse akşam yemeğiyle) içebilirsiniz ya da ikisini beraber ara öğünde tüketebilirsiniz. Detoks için olduğu için çorbanın miktarının fazla olmasına gerek yok, iki küçük kâse yeterli olacaktır. Bu çorbanın en önemli özelliği, sonbaharın mizacının kuru olması nedeniyle vücudun ihtiyaç duyacağı nemi iki üç ay içinde düzenli olarak sağlamaktır.

Malzemeler:

  • 1/2 kase kabuksuz arpa ya da yulaf*
  • ½ kase küp küp doğranmış ya da rendelenmiş havuç
  • ½ kase yeşil kabak*
  • ½ kase -ya da daha fazla- yeşil yapraklı sebzeler* (maydanoz, kişniş ya da ıspanak, pazı)
  • Koyun eti ya da gezen tavuk eti
  • Zerdeçal, tuz, karabiber (göz kararı)
  • 4-5 kaşık zeytinyağı

Bu malzemelerle çorbayı haşlama tarzında hazırlayabilirsiniz.

*Arpa için önemli açıklama: Özellikle de alerjisi olanlar için çorbaya arpa katılması tavsiye edilir. Ancak diğer yandan arpa mide ve sindirim sistemi soğuk ve yaş olanlar için zararlı olabileceğinden karın ağrısı yapabilir. Bu kişilere yalnızca arpa kullanmamaları arpanın yanında buğday ya da pirinç de kullanmaları önerilir. Örnek olarak, yarım çay bardağı arpayla beraber yarım çay bardağı pirinç ya da buğday çorbada kullanabilirler. Ayrıca çorbada kullanılacak arpanın taze olması önerilir. Marketten arpa alınca tarihini mutlaka kontrol edin. Eski tarihli arpayı satın almayın. Çünkü arpanın mizacı soğuk ve kuruya yakın olduğu için, arpanın tarihi geçtikçe kuruluğu da artacaktır. Bu durum pirinç ve buğdayda tam tersinedir. Pirinç için eskisini, buğday için ne eski ne tazesini, arpa için ise tazesini tüketin denilir.

*Kabak için önemli açıklama: Yeşil kabak yerine mevsiminde bal kabağı da kullanabilirsiniz. Kabak rahatsız ediyorsa miktarını azaltabilirsiniz. Kabağın tadını pek sevmeyenlerimiz olabilir. Yeşil kabak mizaç bakımından soğuk ve yaş bir gıdadır. Bir gıda ne kadar tatsızsa yaş oranı o kadar yüksektir.

*Sebzeler için önemli açıklama: Maydanoz sıcaklığı artırır, böbrek ve karaciğeri temizler. Ispanak detoks noktasında kişnişten daha etkilidir. Ancak ıspanağı mutlaka mevsiminde tüketin. Ispanağın mevsimi bittiğinde ıspanak yerine pazı çorbaya ekleyebilirsiniz.

Diğer açıklamalar: Et mizacını ısıtması için çorbaya katılır. Midesi soğuk olanlar, çorbaya karabiber katabilir. Zeytinyağı ise kabızlığa iyi gelmesinin yanı sıra arpanın muslihi (düzenleyicisi) olarak bilinir. Zeytinyağını ya yemek pişirirken ya da yerken yemeğe ekleyebilirsiniz.

Uyarı: Bu çorbayı her gün içmemek ve gaz yapmaması kaydıyla hamile kadınlar da tüketebilirler. Düşük ve erken doğum geçmişi olan kadınların çorbayı tüketmekten kaçınmaları gerekir. Plasenta previa ve bebeğin suyunun fazla olması gibi durumları olan hamile kadınlar için bu çorbanın tüketilmesi sakıncalıdır.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
2
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Fatemeh Moradi

Dr. Fatemeh Moradi, İran tıbbı uzmanıdır. Şahid Üniversitesinde tıp eğitimini bitirdikten sonra Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesinde uzmanlığını tamamlamıştır. Şahsi kliniğinde faaliyet göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir