Akademik Getat

Sarımsak Limon Kürü Mucize mi?

Sarımsak Limon Kürü Mucize mi?

İbni Sina’nın mucizevi tarifi diye bahsedilen sarımsak limon kürünü duymayan kalmamıştır. Ki bu kürden vücut detoksu, damar tıkanıklarını açan mucize kür olarak sıkça söz edilir.

Öncelikle bilmeniz gerekir ki her bitkisel tavsiye geleneksel tıbba mal edilemez. Sosyal medyada dolaşan birçok bilgi aslında, doğru olduğunu kabul edersek, geleneksel tıbba ait olmayıp modern fitoterapiye aittir.

Görünüşe göre bu kürün bu kadar yayılması Almanya merkezli tıbbi broşür kaynaklı olabilir. Bilimsel dayanaklar da içermeyen bu broşür özellikle bir kesimin dikkatinden kaçmadı. Başta tıp alanında yapılan bilimsel çalışmaların kural ve prensiplerini uzaktan yakından bilenler bilimsel araştırmanın hangi evrelerden geçmesi gerektiğini, hangi referansları sağlaması ve prezante etmesi gerektiğini bilirler. Böylece ülke ve dünya genelinde bilim camiası ve halk kesimi tarafından kabul görür. Ancak bu kritik formül bu evreleri tamamlamaması bir yana gerekli bilimsel dayanakları da içermemektedir.

Geleneksel Tıp ekolüne göre bu kür kuvvetli cali (arındırıcı) özellik taşır. Cali özelliğine dayanarak damar tıkanıklarını giderdiği sonucuna varılabilir. Ancak kuvvetli oluşu nedeniyle damar hücrelerine ciddi zararlar verebilir ve hücre yıkımlarına yol açabilir. Dolayısıyla düzenli olarak tüketilmesi, kanamadan kalp krizine kadar vahim sonuçlar doğurabilir.

En bilinen galat-ı meşhur, şifalı bitkilerin yan etkisinin olmadığıdır. Gerçi doğal tedaviler kimyasal tedavilere kıyasla daha düşük yan etkilere yol açabilir ancak doğal tedavilerin yan etkisinin olmadığı söylenemez.

Sözün özü, kendi kendimizi tedavi etmeyi bırakıp uzman doktorlara tedavi olunmalıyız.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
1
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir