Akademik Getat

Mide Sağlığını Koruma Yolları Nelerdir

Mide Sağlığını Koruma Yolları Nelerdir

Mide sağlığını korumak için öncelikle çok yemek yemekten kaçınmak gerekmektedir.

Mide henüz yeni bir besini kabul etmeye hazır değilken yani henüz acıkmamışken yemek yenilmemelidir.

Aşırı yemek yenilmesi, özellikle henüz acıkmamışken -tok iken- sindirim işlemini tamamlamak için çalışan midenin iş yükünü artırıp bu işlevinde zorlanmasına ve midenin güçsüzleşmesine sebep olur.

Ayrıca büyük porsiyonlu yemekleri tek öğünde ve hızlıca yemek reflüye sebep olur. Yani mide salgıları, yemek borusuna hatta ağza kadar gelerek yer değiştirir. Ağızda acı tat hissi, boğazın en aşağısında hissedilen doluluk (balgam) hissi, nefes darlığı vb. durumlar mide kaynaklı rahatsızlıklardır.

Tüm insanların tüketirken çok dikkatli olması gereken yağlı gıdalar mide sağlığını korumak adına özellikle kaçınılması gereken yiyecek grubu arasındadır. Yağlı gıdalar sadece fiziksel olarak çok aktif olan insanlar için tavsiye edilebilir.

Mukuslu ve yapışkan yapıda olan yiyeceklerin aşırı tüketimi mide iç yüzeyine zarar verip onları güçsüzleştirir.

Bununla birlikte çok fazla yoğurt tüketimi, yine işkembe, şırdan gibi yiyeceklerin fazlaca tüketimi mide sağlığı açısından uygun olmayabilir.

Aynı öğün içerisinde birden çok yiyeceğin bir arada yenilmesi de mide sağlığını olumsuz etkiler. Çünkü midenin her bir besinin sindirimi için salgıladığı enzim farklıdır ve böyle bir çeşitlilik durumunda mide fazlasıyla yorulur.

Çok fazla istifra etmek besinlerinin mideye geçişini sağlayan yemek borusu için büyük sıkıntılara yol açar hatta bu bir hastalık kabul edilir. Çok fazla aç kalmak da yine mide sağlığını olumsuz etkiler.

Örneğin kilo vermek için akşam yemeği yenilmemesini kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Yemek esnasında su içilmesi de mideye zarar vermesi açısından tavsiye edilmez.

Ancak sağlıklı bir mideye sahip olan insanlar, midenin temizlenmesi ve toksinlerden arındırılması adına, ayda bir veya iki kez kontrollü bir şekilde kusturulabilir.

Porsiyon olarak küçük ama besin değeri olarak zengin ve güçlü olan besinler mide sağlığı için daha çok tercih edilmesi gerekmektedir.

 

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
2
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir