Akademik Getat

Doğal Östrojenler: Fitoöstrojen İçeren Besinler

Doğal Östrojenler: Fitoöstrojen İçeren Besinler

Fitoöstrojenler, bedende östrojen hormonuna benzer rol oynayan ve östrojene benzer yapıda olan bitki bazlı bileşen grubudur. Soya, keten tohumu ve rezene fitoöstrojen içeren bitkilere örnek verilebilir.

Östrojen-bağımlı meme kanserine yakalanan veya bu tip kanser riski taşıyan kadınların (birinci derece akrabalarından bu tip kanser öyküsü olan kadınlar) bu bitkileri tüketmekten kaçınmaları gerekir.

Bu bitkiler hakkında sorulan sıkça sorulardan biri de erkeklerin tüketmesinin sakıncalı olup olmadığıdır. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, erkeklerde zararlı etkisi olmadığını göstermiştir. Bu açıdan, erkeklerin bu bitkileri tüketmesinin herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, ergenlik yaşı öncesi kız ve erkeklerde, fitoöstrojen içeren bitkilerin tüketimine bağlı olarak cinsel organlarda değişim konusunu göz önünde tuttuğumuzda, düzenli olarak iki haftadan fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Bu içeriklerin anne sütüyle beraber çocuğa geçmesini dikkate aldığımızda, annenin bu bitkileri içeren süt artırıcı ürünleri uzun süreli (iki haftadan fazla) tüketmesi sakıncalıdır.

Son olarak, fitoöstrojenler soya yağına ve keten yağına geçmez. Buraya kadar yapılan açıklamalar bu bitkilerden elde edilen yağlar için geçerli değildir.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir