Akademik Getat

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Ufak bıldırcın yumurtaları; B2, B12, Omega 3, fosfor ve demir bakımından zengin olup diğer yumurtalardan katbekat fazla vitamin ve mineral içerir. Bunun yanında kolesterol oranı diğer yumurtalardan daha düşüktür. Bıldırcın yumurtası bu özellikleri sayesinde kalbi hastalıklara karşı koruyan en sağlıklı besinler arasında yer alır.

Bıldırcın yetiştiriciliğinde ilaç ve antibiyotik kullanılmadığından bıldırcın eti ve yumurtası sağlıklı ve organik besin olarak sayılır.

Bıldırcın yumurtasının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz: çocuklarda zekayı gelişimini destekler (hamilelik döneminde tüketilir), çocuklarda ve gençlerde büyümeyi destekler, bağışıklığı güçlendirir, sindirim ve sinir sistemini kuvvetlendirir, kan yapar, kemikleri ve kasları güçlendirir, cinsel isteği artırır, kanseri önler, cilt sağlığını olumlu yönde etkiler.

Son olarak tavuk yumurtasına ek olarak bıldırcın yumurtası tüketmeye özen gösterin ancak tavuk yumurtasına alternatif olarak görmeyin. Çünkü ikisi arasındaki protein, vitamin ve mineral türü fark etmektedir. Dolayısıyla bıldırcın yumurtası tükettiğinizde tavuk yumurtasında olan besleyici maddelerden geri kalırsınız.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir