Akademik Getat

Bedeniniz Sonbahara Hazır mı?

Bedeniniz Sonbahara Hazır mı?

Soğuk ve kuru mizaçlı sonbaharda; inek ve dana eti, fast food, acı baharatlar, turşu, patlıcan, mercimek, tuzlu peynir, ekşi süt ürünleri, ketçap mayonez, koyu çay, çok tuzlular, kahve, hazır kahveler ve kakao tüketmekten kaçının.

Bunun yerine sıcak ve yaş tabiatlı gıdalar söz gelimi semiz tavuk, kayısı kıvamında yumurta, doğal tatlılar, badem, Antep fıstığı, kuruyemiş içleri, incir, kuru üzüm, üzüm pekmezi, zeytin, ayva, elma, nar, armut, yeşil yapraklı sebzeler, şalgam ve uzun süpürge otu tohumu tüketmeye çalışın.

Çok soğuk su içmekten, sabahın ve akşamın soğuk havasından ve gün ortası sıcaklığından kaçının. Sindirimi güçlendirmesi açısından hazmı zor ve kuvvetli yemeklerden sulu et yemeği (abghoosht) ve kelle paça vb. yemeklerden ölçülü olması kaydıyla yiyiniz.

Cinsel ilişkiyi azaltınız. Uyurken başınızı örtünüz. Gün içerisinde uyumaktan, tok karnına mide dolu iken uyumaktan, soğuk ve nemli mekanlarda uyumaktan, çok fazla ve uykusuz kalmaktan kaçınınız. Kaygı, öfke ve üzüntünüzü kontrol altına alınız. Kendinizi mutlu olmaya yönlendiriniz. Kaygıdan uzak durmaya ve yaşama isteğinizi korumaya önemle dikkat ediniz.

Hacamat ve fasd gibi kan alımına dayalı tedavi yöntemlerini doktor izni olmaksızın uygulamayınız. Mizacınıza uygun mutedil hoş kokular koklamaya çalışın. Bir gün arayla orta sıcaklıkta su ile duş alınız. Bedeni badem ya da menekşe-badem yağı ile yağlayınız. Yaz mevsimine göre daha fazla orta düzey sporlara ağırlık veriniz.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
1
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir