Akademik Getat

Akciğer Dostu Pırasa

Akciğer Dostu Pırasa

Kış sebzesi pırasa, soğuk aylara denk gelmesi ile tam zamanında sofralarımızda yerini alır. Bu sebze, soğuk aylarda yaygın olan solunum yolu enfeksiyonlarının iyileşmesine ve akciğerlerin güçlenmesine hazırlık yapar. Yarım su bardağı pişmiş pırasa sadece 20 kcal ve içeriğinde antioksidan, A, B, C vitamini, demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve kükürt içerikli mikro besinler yer alır.

Pırasa kabızlık, basur, idrar yolları enfeksiyonu, kolesterol, bağışıklığın düzenlenmesi, tedavisi zor hastalıklarda kullanılagelir. Az kalorili olmasının yanı sıra çok faydalı olması ve solunum ve idrar yolu enfeksiyonları hafifletmesi yönünden kronik hastalıkları olanlar ve diyet yapanlar açısından kaçınılmaz bir sebzedir. Elbette tüm aile bireylerinin beslenme programında olması gereken çok faydalı olan pırasanın yanında havuç ve kabak gibi sebzelerin de olması, doğal multivitamin olarak kabul edilebilir.

Pırasanın koyu yaprakları daha faydalıdır. Uzun süre pişirilirse üçte bir özelliğini kaybeder.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Elham Akhtari

Dr. Elham Akhtari (İlham Ahteri), doçent ve İran tıbbı uzmanıdır. Hamedan Üniversitesinde tıp eğitimini tamamladıktan sonra Tahran Üniversitesinde İran tıbbı uzmanlığını bitirmiştir. Hazreti Resul Hastanesi ve Hüseyin Abad Kliniğinde faaliyet göstermektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir