Akademik Getat

İnek Sütü mü Yoksa Koyun Sütü mü?

İnek Sütü mü Yoksa Koyun Sütü mü?

Geleneksel tıbba göre, gebelik süresi insana en yakın hayvanın, sütü başta çocuklar olmak üzere insanlar için daha faydalıdır. İneğin gebelik süresi dokuz ay olduğundan inek sütü en sağlıklı süttür denilebilir.

İnek sütünden sonra en sağlıklı sütler; keçi sütü, koyun sütü, ceylan sütü, deve sütü gelir.

Eşek sütü ve at sütü ise tedavi amaçlı kullanıldığından ancak doktor tavsiyesi üzerine tüketilebilir.

Sütü en doğru tüketme şekli:

1/4 su bardağı su 3/4 su bardağı sütü karıştırıp bir parça tarçınla beraber eklediğiniz su buharlaşana kadar kaynatın. “Pişmiş süt” de denilen bu süt, içmek için uygundur.

En sağlıklı yoğurt, taze inek sütünden yapılan yoğurttur. Yoğurdun iyi tutması, sert olması ve hafif ekşimsi olması gerekir.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Dr. Elham Parsa

Dr. Elham Parsa, tıp fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra İran’ın ileri gelen üniversitesinde “Geleneksel Tıp” alanında uzmanlık eğitimine devam etti. Geleneksel tıp uzmanlığının ardından üniversitede öğretim görevlisi ve araştırma ile meşgul oldu. Geleneksel Tıp alanında, yıllarca hekimlik görevini icra etti ve çeşitli makaleler yazdı. el-Kânûn fi’t-Tıbb’a Göre Geleneksel Tıp Tedavileri yazara ait kitaplar arasındadır. Kendisi Tahran İslâmî Azad Tıp Bilimleri Üniversitesi Bilim Kurulu Üyesi olmasının yanında İran Obeziteyi Önleme Derneği Üyesi ve Uluslarası Obezite Araştırmaları Derneği üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir