Özel Dosya

Reflü Şikayetiyle Gelen Hasta

Reflü Şikayetiyle Gelen Hasta

“Belki diğerlerine göre bu saçma olabilir ama ben kuzey bölgesinde deniz kenarına gittiğimde akşamları reflüm artıyor.”

Birkaç gün önce getat kliniğimize reflü rahatsızlığından ötürü genç bir adam geldi.

Genç adam belli dönemlerde reflü için kimyasal ilaçlar kullanmış ve bu sürede gayet iyiymiş. Ancak ilaçları bıraktığında yeniden aynı şikayetleri başlıyormuş.

Genç adam şunu diyordu: “Bu defa yaşam tarzımı düzeltmek için buraya geldim, belki de sorunumun asıl kaynağı budur. Çünkü önce bir süre iyileşiyorum, sonra eski yaşamıma döndüğümde aynı sorunlar tekrar başlıyor. Ben de hangi yiyecekleri yemeli ve hangilerinden tamamen uzak durmam gerektiğini öğrenmek istiyorum.”

Bu genç adam şöyle devam etti: “Belki diğerlerine göre bu saçma olabilir ama ben kuzey bölgesinde deniz kenarına gittiğimde akşamları reflüm artıyor.”

Bu durum modern tıbba göre gülünç gelebilir ancak geleneksel tıpta tamamen anlaşılır ve kabul edilirdir.

Havadaki nem, üst mide kapakçığının daha fazla gevşemesine neden olur. Tıpkı çok fazla yoğurt yediğinizde bazılarınızın gevşeyip uykuya dalması gibi.

Kısacası danışanımıza doğru yaşam tarzı önerilerini anlattım, birlikte beslenme programını gözden geçirdik ve hatalarını söyledim.

Bu danışanımızın ve diğer hastaların sağlığına kavuşması dileğiyle.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Dr. Elham Parsa

Dr. Elham Parsa, tıp fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra İran’ın ileri gelen üniversitesinde “Geleneksel Tıp” alanında uzmanlık eğitimine devam etti. Geleneksel tıp uzmanlığının ardından üniversitede öğretim görevlisi ve araştırma ile meşgul oldu. Geleneksel Tıp alanında, yıllarca hekimlik görevini icra etti ve çeşitli makaleler yazdı. el-Kânûn fi’t-Tıbb’a Göre Geleneksel Tıp Tedavileri yazara ait kitaplar arasındadır. Kendisi Tahran İslâmî Azad Tıp Bilimleri Üniversitesi Bilim Kurulu Üyesi olmasının yanında İran Obeziteyi Önleme Derneği Üyesi ve Uluslarası Obezite Araştırmaları Derneği üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir