Mizaçlar

Mizaçları Tanıyalım 3

Mizaçları Tanıyalım 3

Mizaçlar aslına bakılırsa bir yelpazeyi ifade eder. Şöyle ki sıcak mizaçlı iki kişi düşünün. İkisinin de mizacı sıcak olmasına karşın biri ötekinden daha sıcak mizaçlıdır. Yani iki kişinin mizacı yakın olabilir ama aynı olmaz.
Mizaç genetik gibidir. Embriyo daha doğrusu zigot oluşurken mizaç da belli olur. Anne babanın mizacı çocuk üzerinde etkilidir. Bu mizaca “asıl mizaç” ya da “doğal/zati mizaç” denilir. İnsan bu mizaçla dünyaya gelir.

Mizacın iyisi kötüsü olmaz. Tüm mizaçlar eğer yaratılırken belirlenen normal sınırlarından çıkmazsa iyi ve normal kabul edilir. Sözgelimi itidal halinde yani mutedil olduğu söylenir. Bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklıysanız ve tüm organlarınız düzgün çalışıyorsa mizacınız itidal/denge halini korumuş demektir. Herkes kendi mizacıyla belli itidal koşullarına sahiptir. Hayat boyu kendine özel yaşam tarzına uyarak itidal hali (sağlık) olabildiğine korunmalıdır. Çünkü insanların mizacı birbirinden farklı olduğundan ister istemez yaşam tarzları da farklı olacaktır. Bu ilke, hastalıkların tedavisi ve sağlığın korunması açısından geleneksel tıbbın bir nevi ruhudur.
Şehit Beheşti Üniversitesi Geleneksel Tıp Fakültesi

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
4
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
1
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir