Akademik Getat

Akciğer Egzersizleri

Akciğer Egzersizleri

Akciğer hastalıkları tedavisinde, ilaçla tedaviye ek olarak sade ve etkili yöntemler de önerilir. İşin tuhaf yanı, bu yöntemler, önleme evresinde akciğerleri güçlendirmeye yardımcı olur. Akciğer hastalıklarının nekahet devresinde, yeniden güçlenmesi ve iyileşmesi noktasında etkilidir. Bu yöntemler akciğer riyazeti ya da akciğer egzersizi olarak İran Geleneksel tıbbında bilinir.

Akciğer egzersizlerine (bu egzersizler ile, akciğerlerdeki atık maddeler latif edilir (ya da yumuşatılır) ve akabinde akciğer ciliaları hareketiyle dışarı atılır) örnek olarak:
Yüksek ses:

1. Yüksek sesle Kuran okumak, yüksek sesle şarkı söylemek
2. Nefes-i ali nafih: akciğerlerin tamamen genişlemesine neden olan derin nefes.
3. Güçlü bir şekilde üflemek
4. Tüm gücünüzle derin bir nefes alın ve nefesinizi tutun. Nefesi tutmak, akciğerleri ısıtarak soğukluğunu giderir.

Nefes darlığı ve zor nefes alıp verme problemleri yaşıyorsanız, doğru pozisyonu seçiniz (hastalara önerilir): Sırtüstü uyumak nefes darlığını şiddetlendirirken yüzüstü uyumak (lying face down) nefes darlığı şikayetini azaltır. Sağ ya da sol tarafa uyumak ise nefes darlığını kısmen iyileştirir.

Öneriler: 2-3 saatte bir, birden dörde kadar olan egzersizlerden birisini seçin ve 10-15 kez tekrarlayın. Burundan nefes alın, böylece alınan hava temizlenerek ısınır. Ağızdan nefes verin. Nefes alıp verdikten sonra birkaç saniye nefesinizi tutmanızda fayda var.

Kaynaklar: İksir, 2. Cilt, syf. 880-886
Tıbb-i Ekberi, 1. Cilt, syf. 492

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir