Akademik Getat

Yeşilzeytin mi Siyah Zeytin mi?

Yeşilzeytin mi Siyah Zeytin mi?

Zeytinin mizacı sıcaktır, siyah zeytinin mizacı ise sıcak ve kurudur. Zeytin ağacı kırk yılın sonunda ürün verir ve bin yıl kadar yaşayabilir. İbn Sina Kanun’da zeytin yemenin soğuk hava hastalıklarına ve riskine karşı koruduğunu açıklar. Zeytinin en iyi çeşidi, olgun ve yeşil olanıdır. Zeytinin tuzlu suda bekletilmesi ve yemeğin yanında yenilmesi ayrıca önerilir (yemekten önce ve sonra değil). Yemeğin yanında yenildiğinde mideyi güçlendirir ve temizler, iştah açar. Zeytin potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir bakımından zengindir. Dahası zeytin, kalp sağlığını korur. Yanık durumlarında, ezilmiş zeytini (özellikle tam yetişmemiş olanını) ya da zeytinyağını yanık bölgesine uygulamak etkili olabilirken aft gibi ağız hastalıklarında zeytinin çiğnenmesi iyileşme sağlayabilir. Zeytin ağacının kısımlarını kaynatıp suyunu püskürtmek zararlı böcekleri ortamdan uzaklaştırır. Yeni araştırmalar, zeytinin diyabet, tansiyon ve kalp rahatsızlıkları üzerindeki etkisi üzerine yoğunlaşmıştır.

Zeytinyağı:

  • Mizacı sıcak ve kurudur.
  • Olgun zeytinden elde edilmesi en doğrusudur.
  • Müshil özelliktedir.
  • Eklem ağrılarına iyi gelir.
  • Yaraları iyileştirir.
  • Böbrek taşı tedavisinde etkilidir.
  • Zeytin ve zeytinyağı doymamış yağlar içerdiğinden; diyabet, tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına karşı etkili olduğu düşünülüyor.
Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
1
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
1
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Dr. Elham Parsa

Dr. Elham Parsa, tıp fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra İran’ın ileri gelen üniversitesinde “Geleneksel Tıp” alanında uzmanlık eğitimine devam etti. Geleneksel tıp uzmanlığının ardından üniversitede öğretim görevlisi ve araştırma ile meşgul oldu. Geleneksel Tıp alanında, yıllarca hekimlik görevini icra etti ve çeşitli makaleler yazdı. el-Kânûn fi’t-Tıbb’a Göre Geleneksel Tıp Tedavileri yazara ait kitaplar arasındadır. Kendisi Tahran İslâmî Azad Tıp Bilimleri Üniversitesi Bilim Kurulu Üyesi olmasının yanında İran Obeziteyi Önleme Derneği Üyesi ve Uluslarası Obezite Araştırmaları Derneği üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir