Mutfak

Mısır Çayını Denediniz mi?

Mısır Çayını Denediniz mi?

1 adet orta boy ufak ufak doğranmış kabuksuz mısırı püskülleriyle beraber 5 dakika 3 su bardağı su ile kaynatın. Sonra ocaktan alınız. Birkaç dakika dinlenmeye bırakın. Sonra mısır suyunu süzüp bal ya da kaya şekeri ile tatlandırıp içiniz.

Mısırın mizacı soğuk ve kurudur. Mısır püskülü kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca böbrek taşı, mesane iltihabı, prostat iltihabı ve gut hastalıklarına iyi gelir.

Mısır püskülüne hassasiyeti olanlar ve tükettikten sonra kurdeşen belirtileri gösterenler de olabilir.

Son olarak hamilelik döneminde bu içeceğin içilmesi tavsiye edilmez.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Dr. Elham Parsa

Dr. Elham Parsa, tıp fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra İran’ın ileri gelen üniversitesinde “Geleneksel Tıp” alanında uzmanlık eğitimine devam etti. Geleneksel tıp uzmanlığının ardından üniversitede öğretim görevlisi ve araştırma ile meşgul oldu. Geleneksel Tıp alanında, yıllarca hekimlik görevini icra etti ve çeşitli makaleler yazdı. el-Kânûn fi’t-Tıbb’a Göre Geleneksel Tıp Tedavileri yazara ait kitaplar arasındadır. Kendisi Tahran İslâmî Azad Tıp Bilimleri Üniversitesi Bilim Kurulu Üyesi olmasının yanında İran Obeziteyi Önleme Derneği Üyesi ve Uluslarası Obezite Araştırmaları Derneği üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir