Akademik Getat

Kahvaltıda Ne Yesek?

Kahvaltıda Ne Yesek?

Kahvaltının önemli bir öğün olduğu ve atlanmaması gerektiği su götürmez bir gerçek. Zayıflamak isteyenler, kahvaltıyı atlayarak ilerleyen dönemlerde metabolizmalarının yavaşlamasıyla karşı karşıya kalır, haliyle diyet programlarından da bekledikleri sonucu alamazlar.

Kahvaltının doğal mayalı tam tahıllı ekmekle yapılması daha iyidir. Tost ekmeği gibi hamur benzeri ekmekler daha az kalorili olmasının yanında kahvaltı için uygun değildir.

Aşağıdaki alternatifleri kahvaltıda tüketebilirsiniz: ▪Doğal mayalı tam tahıllı ekmek, yöresel tereyağı, ayva reçeli, gül reçeli, turunç çiçeği reçeli, havuç reçeli, ağaç kavunu reçeli, elma reçeli
▪Doğal mayalı ekmek, yöresel tereyağı ve bal
▪Kekikli rafadan yumurta
▪Muhallebi
▪Harire badem
▪Sütlaç yanında üzüm pekmezi
▪Zerde tatlısı

Hatırlatmalar:

▪Peynir yemek isterseniz, çörekotuyla yiyin. Ancak sürekli yemeyin.
▪Sürekli tahin helvası ve tahin pekmez yemek, özellikle de 40 yaş üstü veya mide sorunu olanlar için pek önerilmez.
▪Kahvaltıda; domates, salata, üzüm veya karpuz yemek önerilmez.
▪Sosis, salam, sahanda yumurta, krem çikolata önerilmez.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Dr. Elham Parsa

Dr. Elham Parsa, tıp fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra İran’ın ileri gelen üniversitesinde “Geleneksel Tıp” alanında uzmanlık eğitimine devam etti. Geleneksel tıp uzmanlığının ardından üniversitede öğretim görevlisi ve araştırma ile meşgul oldu. Geleneksel Tıp alanında, yıllarca hekimlik görevini icra etti ve çeşitli makaleler yazdı. el-Kânûn fi’t-Tıbb’a Göre Geleneksel Tıp Tedavileri yazara ait kitaplar arasındadır. Kendisi Tahran İslâmî Azad Tıp Bilimleri Üniversitesi Bilim Kurulu Üyesi olmasının yanında İran Obeziteyi Önleme Derneği Üyesi ve Uluslarası Obezite Araştırmaları Derneği üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir