Özel Dosya

Geleneksel Tıp Uzmanının Düşündürücü Hatırası

Geleneksel Tıp Uzmanının Düşündürücü Hatırası

Geleneksel İran Tıbbı uzmanı Dr. Elham Parsa katıldığı bir doğum gününde karşılaştığı anısını şu şekilde anlatıyor:

Küçük bir kızın doğum gününe davetliydik. Küçük kızın halasının fizyoterapi doktorası vardı ve uzun yıllardır Amerika’da bir klinikte hastaları tedavi ediyordu. Birkaç defadan fazla görmediğim bu Doktor Hanım yanıma oturdu ve heyecanlı gözlerle bana “Siz Geleneksel tıp mı okudunuz?”  diye sordu.

Ben ise biraz duraksadım.

Ne kadar harika! Modern Tıp sisteminiz sizden ne kadar yararlanabilir! Biz Amerika’da kemik rahatsızlıklarının tedavisinde sıkça bitkisel karışımlar uyguluyoruz ve oldukça iyi sonuçlar elde ediyoruz. Elbette İran’daki tıp merkezleri ve hastaneler sizden oldukça faydalanıyorlardır.

Ben ise sadece baktım ve sustum. Ve o anda, bir hastanede kurulacak olan Geleneksel tıp odasının ruhsatını almak için koşuşturduğum anılarım gözümün önünden geçti.

İran’da herhangi bir hastanede “Geleneksel tıpla ilgili hiçbir bölüm” olmadığını unutmamak gerek. Ancak diğer ülkelerde hem Modern tıp ve hem de Geleneksel ve Tamamlayıcı tıp hastaneleri vardır.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Dr. Elham Parsa

Dr. Elham Parsa, tıp fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra İran’ın ileri gelen üniversitesinde “Geleneksel Tıp” alanında uzmanlık eğitimine devam etti. Geleneksel tıp uzmanlığının ardından üniversitede öğretim görevlisi ve araştırma ile meşgul oldu. Geleneksel Tıp alanında, yıllarca hekimlik görevini icra etti ve çeşitli makaleler yazdı. el-Kânûn fi’t-Tıbb’a Göre Geleneksel Tıp Tedavileri yazara ait kitaplar arasındadır. Kendisi Tahran İslâmî Azad Tıp Bilimleri Üniversitesi Bilim Kurulu Üyesi olmasının yanında İran Obeziteyi Önleme Derneği Üyesi ve Uluslarası Obezite Araştırmaları Derneği üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir