Akademik Getat

Geleneksel Tıbbın Galat-ı Meşhurları – 1

Geleneksel Tıbbın Galat-ı Meşhurları - 1

“Çayın mizacı soğuktur ve sevdayı artırır.”

Bu görüş tümüyle yanlıştır. Aslında çayın mizacı sıcak ve kurudur. Mizacı sıcak olan kişilerin çay tüketiminde dikkatli olmaları gereklidir. Öte yandan çay, vücut kuvvetlerini güçlendirebilir ya da soğuk mizaçlılarda cinsel gücü artırabilir.

Çay sindirimi destekler. Kaynaklarda geçtiği üzere sabah uyanınca üzerinizde dünkü yediğiniz yemekten kalan bir ağırlık hissederseniz sindirime yardımcı olması açısından açık çay tüketebilirsiniz. Bilimsel makalelerde de ispatlandığı üzere günde iki bardak çay içmek, insanı ruhsal ve bedensel açıdan olumlu etkiler ve tavsiye de edilmektir.

Geleneksel tıpta her bitkinin olası zararları vardır. Sıcak mizaçlı olanların çayı daha dikkatli tüketmesi gerekir. Çayın olası zararını azaltmak için muslihi ya da düzenleyicisi olan süt veya şeker ile tüketebilirsiniz.

Çayın soğuk olduğu yanılgısına kapılarak içerisine tarçın, kakule, zencefil vb. şeyler eklemeyin. Bunun gibi sıcak mizaçlı gıdaların çaya eklenmesi, çayın özelliklerini de artıracak, böylece idrar söktürücü ve aşırı hararet gibi yaratacağı sorunlarla vücutta sıcaklık ve iltihap artışına sebep olacaktır.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
2
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir