Akademik Getat

Fitoterapi ve Geleneksel Tıp Farkı

Fitoterapi ve Geleneksel Tıp Farkı

Dünya genelinde hastalığı tedavi amaçlı bir hayli medikal yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden ikisi şöyledir:

• Bitkilerle Tedavi ya da Fitoterapi
• Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Bu ikisi arasındaki farkı şu şekilde açıklayabiliriz. Fitoterapi öz mizacınıza, hastalığın mizacına dikkat etmeksizin bir bitkinin herhangi bir hastalığı tedavi ettiğini öne sürer. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ise aksine tedavide hastalığın ve bitkinin mizacını da dikkate alır. Peki ne fark eder?

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ile Fitoterapi arasında tedavide temel bir fark bulunur. Bu farkı daha iyi kavramak için kolay anlaşılır bir örnek verelim. Fitoterapide, erik ve incirin yumuşatıcı özellikte olduğu, kabızlığa iyi geldiği söylenir. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ise, bunlara ek olarak eriğin soğuk mizaçlı olduğu için sıcak mizaçlı kabızlıklara, incirin ise sıcak mizaçlı olduğu için soğuk mizaçlı kabızlıklara iyi geldiğini öne sürer. Bu görüşe göre, soğukluktan kaynaklı kabızlığı olan biri mizacı soğuk olan erik yediğinde ilk etapta kabızlıkta iyileşme görülse dahi ilerleyen zamanlarda kabızlığı şiddetlenir. Görüldüğü üzere, fitoterapide böyle bir durumdan söz edemeyiz.

Sonuç itibariyle, bitkiler mizaç temelli tercih edilirse hasta tedaviye daha iyi yanıt verir. Mizaç teorisine bağlı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ekolleri fitoterapiye göre tedavide daha başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
1
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
0
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Fatemeh Nejatbakhsh

Dr. Fatemeh Nejatbakhsh (Fatime Necatbahş), İran tıbbı uzmanıdır. Tahran Üniversitesinden mezun olmuştur. Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesi Geleneksel Tıp Fakültesi bilim kurulu üyesidir. Necatbahş, Tahran'da Ahmediye Getat kliniğinde faaliyet göstermektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir