Akademik Getat

Doğal Ev Yapımı Şampuanlar

Doğal Ev Yapımı Şampuanlar

Birinci karışım:

Hatmi çiçeğini sıcak suda birkaç saat bekletin. Sonra sidr tozu ekleyip karıştırın ve ardından süzün. Bu karışımı şampuan amaçlı kullanabilirsiniz.

İkinci karışım:

Sidr, mersin yaprağı, kına, Fuller toprağı, hatmi, az zeytinyağı ve şahtere suyunu/hidrolatını karıştırın, sonra bu karışıma 1-2 kaşık sirke ekleyin ve saçınızı yıkarken şampuan yerine bu karışımı kullanın.

Yağlı Saçlar için karışım:

Fuller toprağı ve sidr içeren karşımlar yağlı saçlar için uygundur.

Yağlı Saçlar için takviye edici karışım:

Fuller toprağı, kitre, toz hatmiyi sıcak suda beklettikten ve süzdükten sonra kullanın.

Saçlara parlaklık veren ve yumuşatan karışım:

3 kaşık hatmiyi 1 su bardağı suda kaynattıktan sonra 1-2 kaşık sirke ekleyip süzün ve banyodan çıkmadan saçınızı bu karışımla yıkayın, 15-20 dakika saçınızda bekletin, ardından yıkayın.

Saç dökülmesine karşı etkili karışım:

Eşit ölçüde hatmi çiçeği, nohut tozu ve sidri karıştırıp saçınızı bu karışımla yıkayınız.

UYARI: Bu karışımları kullandığınızda 15-20 dakika saçınızda bekletin. Karışımlarda Fuller toprağı kullandığınızda, uzun süre bu karışımı saçınızda bekletmeyin ve yıkanırken yavaşça ve saçları çekmeden saçınızı yıkayın. Kınanın daha az renk katması için kavrulmuş kına kullanabilirsiniz. Saçınızı bu karışımlarla yıkadığınızda kimyasal içeren şampuan kullanmayınız.

Bu içeriğe emojiyle tepki ver!
Beğendim
0
Beğendim
Vay canına!
0
Vay canına!
Bravo
0
Bravo
Şaşırtıcı
1
Şaşırtıcı
Düşündürücü
0
Düşündürücü
Beğenmedim
0
Beğenmedim
author-avatar

Dr. Elham Parsa

Dr. Elham Parsa, tıp fakültesini başarıyla tamamladıktan sonra İran’ın ileri gelen üniversitesinde “Geleneksel Tıp” alanında uzmanlık eğitimine devam etti. Geleneksel tıp uzmanlığının ardından üniversitede öğretim görevlisi ve araştırma ile meşgul oldu. Geleneksel Tıp alanında, yıllarca hekimlik görevini icra etti ve çeşitli makaleler yazdı. el-Kânûn fi’t-Tıbb’a Göre Geleneksel Tıp Tedavileri yazara ait kitaplar arasındadır. Kendisi Tahran İslâmî Azad Tıp Bilimleri Üniversitesi Bilim Kurulu Üyesi olmasının yanında İran Obeziteyi Önleme Derneği Üyesi ve Uluslarası Obezite Araştırmaları Derneği üyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir